?>

Divadlo: Čekání na Godota

06.05. 2023 od 19:00 - Mahenovo divadlo, NdB, Malinovského náměstí 1

Nenechte si ujít klasické absurdní drama Samuela Becketta v podání herců Činohry Národního divadla Brno.

Anotace: Vladimír a Estragon – dva tuláci a klauni, kteří sedí pod stromem a čekají na příchod někoho jménem Godot. Jméno příchozího je ovšem to jediné, co vědí s jistotou. Neví ani, zda čekají na správném místě, ve správný den či čas. Jejich dialogy, založené na zdánlivě nesmyslných větách a nic neříkajících klišé, se postupně proměňují ve svědectví o absurditě lidské existence. Čekání se tak stává metaforou hledání jakékoliv naděje a nemožnosti vystoupit z kolotoče vlastní bezvýznamnosti. Oba hlavní hrdinové už svými jmény – Vladimír neboli Vládce všehomíra a Estragon neboli Pelyněk – předznamenávají styl hry, v němž se mísí jemná ironie s krutostí, dětská hravost s nejnižšími pudy.

Irský dramatik a nositel Nobelovy ceny za literaturu Samuel Beckett (1906–1989) se díky tomuto textu stal předním představitelem absurdního dramatu. V Čekání na Godota (1949) bravurně odhaluje obnaženost světa po 2. světové válce, ve kterém se jazyk stává svědkem činů, pro něž se těžko hledají slova. I přes intelektuální koncept s množstvím paradoxů je Čekání na Godota naplněné situační komikou i svérázným smyslem pro humor, a tím vytváří svět nový – absurdní, ale uvěřitelný a velmi lidský. Nejslavnější absurdní tragikomedii, v níž se nic umí proměnit v nekonečno, břitký humor v poezii a čekání v cestu po méně viditelných krajinách lidské existence, bude režírovat Michal Vajdička.

Zdroj: NdB

30 minut před začátkem představení proběhne lektorský úvod.

Držitelé ->věrnostní karty Alliance Française Brno mají zvýhodněné vstupné 200,- Kč. Slevu mohou držitelé karet uplatnit na předprodeji vstupenek NdB, Dvořákova 11, nebo před představením na večerní pokladně od 18:00 po předložení věrnostní karty.