?>

CORRESPONDANCES, „vůně, barvy, zvuky odpovídají si“

02.05. 2023 od 17:30 do 18:45 - Knihkupectví Academia, nám. Svobody 13, Brno

Setkání s francouzským básníkem a filmovým režisérem Bertrandem Schmittem a česko-francouzským básníkem Jeanem-Gaspardem Páleníčkem.

Řekni: kdybys byl květinou, kterou bys byl…? Kdybys byl zvířetem… Tato zdánlivě dětská hra nám poslouží jako odrazový můstek pro portrét dvou významných básnických osobností činných mezi Českou republikou a Francií. Čtení jejich básní – v českém překladu i francouzsky – bude prokládané jejich rozhovorem. Hříčka však má však svou ozvěnu i ve slavné Baudelairově básni, která dává tomuto večeru svůj název (Karlem Čapkem do češtiny překládaný jako „Vztahy“, Svatoplukem Kadlecem jako „Spojitosti“) a která tematizuje synestetické spojení vícero lidských smyslů (sluch podněcující vidění, čich inspirující dotek atd.), potažmo vazby mezi jednotlivými uměleckými výrazy. V rámci dialogu možná tedy dojde i na poslech hudby či promítání vybraných výtvarných děl…

Bertrand Schmitt (*1967 v Paříži) je básník, režisér, scénárista a esejista. Je členem surrealistických skupin v Paříži a Praze, působí v redakční radě časopisu Analogon. Ve svých esejistických textech, z nichž část byla nedávno shrnuta ve svazku Znamení surrealismu (2021), se zabývá surrealismem (je mimo jiné také spoluautorem velké monografie o Janu Švankmajerovi), Art brut, Vysokou hrou a jinými „moderními mýty“. Jeho básnické dílo bylo publikováno časopisecky ve Francii, ve Spojených státech, v Kanadě či ve Švýcarsku. V České republice mu mimo jiné vyšla sbírka básní Dynamika křiku (2006).

Jean-Gaspard Páleníček (*1978 v Praze), básník, překladatel, kurátor a skladatel. Vedle poesie je rovněž autorem textů v próze, divadelních her, komiksových scénářů (jeho kniha Iogi byla letos vyznamenána cenou Muriel) a esejů. Je členem redakce časopisu Revolver Revue, jehož nakladatelství na podzim loňského roku také vydalo jeho poslední sbírku Mater speciosa, v českém překladu od Ivana Matouška. Do francouzštiny přeložil díla řady českých autorů (Čerepková, Doležal, Holan, Hrabal, Hruška, Krchovský ad.). Působí jako organizátor kulturních událostí mezi Prahou, Paříži a Tokiem.

 

Vstup volný

 

Z akce bude pořízen fotografický a/nebo audiovizuální záznam. Materiál může být zveřejněn.