?>

Zažijte Francii všemi smysly a užijte si jaro v režii festivalu Bonjour Brno

16. 3. 2023
24.4.—7.5.2023

Ve dnech 24. dubna až 7. května ožije Brno francouzskou kulturou. Zažijete ji na vlastní oči, uši, chuť i čich.

Tradiční festival Bonjour Brno oslaví 29. narozeniny a připomene osudové setkání dvou výjimečných osobností. Právě to se stalo motivem letošní grafiky. I letos stojí za celou vizuální podobou festivalu grafická designérka Jindřiška Mikešová. „Jindřiška každoročně přichází s originálním ztvárněním daného motivu. Letos je to propojení dvou jazyků, dvou kultur, dvou světů, a to českého a francouzského. Obrázek ve francouzských barvách muže a ženy se slunečníkem zobrazuje básnířku Suzanne Renaud a jejího českého manžela, básníka a grafika Bohuslava Reynka. Potkali se přesně před sto lety v roce 1923. Ilustrace vznikla na motivy fotografie těchto dvou významných osobností,“ vysvětluje Jiří Votava, ředitel Alliance Française Brno, která festival pořádá.

Program, který v těchto dnech organizátoři dolaďují, zve na koncerty, filmy, výstavy, divadelní představení, autorská čtení, degustace francouzských vín, povídání o literatuře, poezii a překladech, kulinářsko-edukační programy pro školy “S Francouzem ve venkovní kuchyni v Otevřené zahradě”, pub kvíz a chybět nebude ani tradiční pétanquový turnaj v samotném závěru festivalu.

Novinkou pro letošní rok pak bude workshop určený všem milovnicím (ale i milovníkům) francouzských parfémů Francouzské parfumérství 20. století (29. a 30. 4.) nebo virtuální prohlídka toho nejlepšího ze sbírek muzea v Louvru The Louvre’s Masterpieces (26. 4.).